פרגולות דקים בניה בעץ

פרגולה מעץ


 
דף הבית | צור קשר | דק איפאה | פרגולה | בנייה בעץ | דקים | גדר עץ | דק אורן | גלריה בניה בעץ | שותפים ברשת

פרגולה מעץ – שימושיות ועיצוב

הפרגולות הראשונות שהוקמו היו עשויות ענפי עץ שהורכבו כמעין סוכה קבועה המקשרת בין הבית לחצר. בתחתית הפרגולה שתלו גפנים או מטפסים אחרים כדי להנות מצילם ומפירותיהם בעונתם. לא כולם גידלו מטפס בתחתית הפרגולה, והיו כאלה שפשוט הניחו מחצלות קש או במבוק על גבי המבנה.

פרגולה מעץ בנוף הישראלי

הפרגולה ה"קלסית" הנה פרגולה מעץ. קשה להתחרות בתחושת החמימות והנעימות שמשרה הפרגולה העשויה עץ ובמידת ההשתלבות שלה בצמחייה שבגינה.
כיום מאוד נפוץ לראות פרגולה מעץ במרפסות וחצרות של בתים ודירות רבות בישראל. פרגולות עץ הפכו לחלק בלתי נפרד מהבית, וקשה לדמיין את החלק החיצוני של הבית ללא פרגולה מעץ, או גורם כלשהו שמספק צל והגנה. האקלים הארץ ישראלי בהחלט מצריך התיחסות למקום ישיבה בצל מחוץ לבית – פרגולה מעץ היא בהחלט הפתרון . בעבר, הגישה הרווחת הייתה שעץ הוא חומר בעייתי ואינו עומד בתנאי האקלים שלנו , אך אין זה כך היום , העץ האיכותי המיובא לארץ והחומרים בהם הוא מטופל הופכים אותו לחומר אמין וחזק גם לארץ הקודש . חברות רבות עוסקות היום בעיבודו והתקנתו לצורכי פרגולות.
עץ לצורכי פרגולות ( או בניה בעץ בכלל) עובר תהליך אימפגנציה - תהליך לשימור העץ בו העץ מוכנס לתא וקום בו נשאב ממנו כל האויר . לתוך העץ מוזרק חומר מיוחד אשר מגן עליו מפני חרקים ותולעים.

פרגולה מעץ במגוון חיפויים

חיפויים לפרגולה לשם הצללה ניתן להזמין מחומרים שונים. לצורך כך יש להגדיר תחילה את צורכי ההצללה, אם יש צורך בפרגולה עם הצללה מלאה או עם הצללה חלקית. האם אנו מעונינים להצל גם את פנים הבית בעזרת הפרגולה או לא? עם השתכללות התחום, התפתחו מגוון רחב של פתרונות הצללה למרפסת או לאזור הישיבה.
ניתן להשתמש בעץ, בבמבוק, בערבה,  בגלילי קנים בעוביים שונים, טבעיים או עשויים פלסטיק  או כל פריסת עצים אחרת, שתאפשר כניסת אור תוך שמירה על צל.
כמובן ניתן לבחור באופציה הרומנטית הישנה והטובה ופשוט לבנות פרגולה מעץ שתשמש תשתית לצמחייה מטפסת, שתיצור עם הזמן את הגג של הפרגולה .
חיפוי פרגולת עץ בסרגלי הצללה אלכסוניים זו אופציה נוספת להצללה בלבד . כאשר הם מונחים בצורה משופעת לכיוון דרום, מהווים הצללה מלאה ויחד עם זאת זרימה של אויר. באופן זה אין חדירת קרני שמש ישירות לפרגולה, ולאוויר החם המצטבר תחת הפרגולה, יש אפשרות ליציאה דרך הפתחים. סרגלי ההצללה האלכסוניים עוזרים גם בעצירת הטל בשעות הערב המאוחרות ובמניעת הצטברות לחות על הרהיטים שבפרגולה.
פרגולה מעץ מספקת גם הגנה מפני הגשם אך ישנו צורך בקירוי אטום, מעל החיפויים השונים ניתן למתוח יריעות פלסטיק או להשתמש בהם ככיסוי בפני עצמו. לוחות פי.וי.סי, יריעות פי.וי.סי  ולוחות פולי קרבונט גלי משמשים להגנה בפני הגשם, אך יש לציין שאינם מאפשרים לאוויר החם הנאגר תחת הפרגולה לעלות ולצאת החוצה . גגות הפולי קרבונט מגיעים ברמות שקיפות שונות וניתן לשים אותם מעל כל הצללה.
אופציה שניה היא גג רעפים, אך מצריך שיפוע של 30-40 מעלות, מה שדורש מספיק גובה מעל הגובה הרצוי של הפרגולה .ולהשתמש בחיפוי תחתי של עצים משתלבים.
לקירוי ישנם פתרונות גם של יריעות זפת כמו האונדולין או יריעות שינגלס הבאים בצבעים וצורות שונות. פרט לעץ ישנן פרגולות מחומרים אחרים, אך ללא ספק פרגולה מעץ יודעת להשתלב מצד אחד עם הסביבה הירוקה של החצר ולעדן את מראה הבטון של חזית הבית או היציאה לחצר.

 

                             

פרגולה דקורטיבית   פרגולה בשילוב בטון   פרגולה סנדות   פרגולת גזיבו    פרגולה בקירוי במבוק   פרגולה דקורטיבית  פרגולה מעץ  פרגולה מעץ

                                                                                                                                                           גושני           אורן        

 

לייבסיטי - בניית אתרים